Employers Face New Liability for Skipping Rest Breaks

By Randall P. Sutton
Saalfeld Griggs PC

Give me a break! Ezt fogják mondani mind a munkavállalók, mind a munkáltatók az oregoni fellebbviteli bíróság nemrégiben hozott döntésének fényében, amely arra ösztönzi a munkavállalókat, hogy pereljenek az elmulasztott pihenőszünetek miatt.

Követelmények: Mint azt a legtöbb munkáltató tudja, a munkavállalónak körülbelül négyóránként egy fizetett és megszakítás nélküli 10 perces pihenőszünetre van joga, amelyet minden négyórás munkaidő közepe táján tartanak. Sok munkahelyen azonban a munkavállalók a nap folyamán több rövid szünetet tartanak. Alkalmanként egy-két percet szánni a mosdó használatára, egy csésze kávé elfogyasztására vagy egy személyes telefonhívásra, pihenőszünetnek kellene minősülnie, de ezek nem felelnek meg a megszakítás nélküli 10 perces szünetre vonatkozó törvényi követelménynek.

Büntetések: Eddig csak a Munkaügyi & Ipartestület (“BOLI”) tudta érvényesíteni a pihenőszüneti követelményeket. Ha egy munkáltató elmulasztotta a pihenőszünetek biztosítását, a BOLI akár 1000 dolláros bírságot is kiszabhatott. Amikor azonban a BOLI megbírságol egy munkáltatót, Oregon állam kap pénzt, de a munkavállaló nem kap semmit. Ennek eredményeképpen a munkavállalókat kevéssé ösztönözték arra, hogy panaszt tegyenek a szünetek elmulasztása miatt, és a felperesek ügyvédjét sem ösztönözték arra, hogy részt vegyen a perben.

Új ösztönző a pereskedésre: A fellebbviteli bíróság mindezt megváltoztatta. A szüneteket elmulasztó munkavállalók mostantól perelhetnek a ki nem fizetett bérekért, büntetésekért és ügyvédi díjakért. A felperesek ügyvédjeinek mostantól nagy ösztönzést kapnak arra, hogy szolgáltatásaikat az Ön alkalmazottai számára értékesítsék. Egy csoportos perben még a kisebb bér- és munkaidő-szabálysértések is nagy felelősséget jelenthetnek az egész vállalatra nézve. Egy hasonló kaliforniai törvénymódosítás a munkáltatók ellen indított csoportos keresetek kirobbanásához vezetett.

Mire gondolt a bíróság? Miért döntött tehát a Bíróság úgy, hogy egy olyan munkavállaló, aki 4 óra munkáért 4 órányi fizetést kap, igényt tart a ki nem fizetett munkabérre? A Bíróság úgy találta, hogy az a munkavállaló, akinek 4 óránként 10 perces pihenőszünetet kellene kapnia, valójában 4 órás fizetést kap 3 óra 50 perces munkáért. Ha a munkavállaló végigdolgozza a 10 perces pihenőszünetet, akkor 4 óra bér kifizetése nem elég jó, mert a munkavállalónak valójában 4 óra 10 perc bér jár. Nem világos, hogy a bíróság ugyanígy vélekedett volna-e, ha a munkavállaló sok rövid, legalább 10 percet kitevő szünetet kapott volna.

Mit tegyen a munkáltató? Egy per megvédéséhez bizonyítania kell, hogy alkalmazottai minden pihenőszünetet kivettek. Mivel a pihenőszüneteket munkaidőben tartják, általában nem készül automatikus nyilvántartás arról, hogy a munkavállaló mikor megy szünetre. Ez azt a terhet rója Önre, hogy a pihenőszünetek dokumentálására szolgáló rendszereket hozzon létre. Például kérje meg a munkavállalóit, hogy írásban igazolják, hogy megkapták az előírt szüneteket. Állítson fel írásos szabályzatot a szünetek megtartására vonatkozóan, és küldjön ki emlékeztetőket. Ha egy munkavállaló megtagadja a szünet kivételét, fegyelmezze a munkavállalót írásbeli felszólításokkal vagy súlyosabb szankciókkal. Győződjön meg arról, hogy a felettesek is megértik, milyen következményei vannak annak, ha a munkavállalók nem kapják meg a pihenőszüneteket. Amikor egy munkavállaló munkaviszonya megszűnik, próbálja megerősíteni, hogy a munkavállaló valaha is elmulasztott-e szüneteket, és ha lehetséges, próbáljon megegyezésre jutni arról, hogy mennyi járhat.

Bér & órai ellenőrzés: A bér- és munkaidőre vonatkozó törvények bonyolultak, szigorúan érvényesülnek, és a hiba következményei óriásiak. Szerencsére a bér- és munkaidő szabályok betartása azon kevés foglalkoztatási felelősségi kockázatok egyike, amelyek teljes mértékben a munkáltató ellenőrzése alatt állnak. Azt javasoljuk ügyfeleinknek, hogy 1-3 évente auditáltassák velünk a bérgyakorlatukat. Tekintettel a bér- és munkaidővel kapcsolatos perek megvédésének költségeire és nehézségeire, ezek a megelőző erőfeszítések valóban kifizetődőek lehetnek. Ha a foglalkoztatási gyakorlatának felülvizsgálata esedékes, vagy ha kérdései vagy aggályai vannak, kérjük, forduljon Randy Suttonhoz konzultáció céljából.