magasság súly 40 yardos futás 10 yardos futás 20…yard split 20-yard shuttle Three-cone drill Vertical jump Broad jump Bench press
10 ft 3 in
(3.12 m)
14 reps
Minden érték a Kent State Pro Dayről

Edelmant nem hívták meg a 2009-es NFL Combine-ra. A március 12-i Pro Day-en 3,92 másodperc alatt futotta le a short shuttle-t. A Combine-on abban az évben a leggyorsabb idő 3,96 másodperc volt.

2009-es szezonSzerkesztés

A New England Patriots, amely a 2009-es NFL Draft előtt privát edzéseket tartott Edelmannal, a hetedik kör 27. helyén (232.) választotta ki, megelőzve a Michigan State irányítóját, Brian Hoyert, aki szabadügynökként csatlakozott a Patriotshoz. Több elemző is felvetette, hogy a Patriots talán a Wildcat-formációban rejlő lehetőségei miatt választotta Edelmant. 2009. július 16-án Edelman négyéves szerződést írt alá a Patriots-szal, amely 48 700 dolláros aláírási bónuszt tartalmazott. Edelman később azt nyilatkozta, hogy tudta, hogy nincs meg a képessége ahhoz, hogy irányítóként bekerüljön az NFL játékoskeretébe, ezért a draft előtt arra készült, hogy nem irányítóként fog játszani.

Edelman 2011-ben

2009. augusztus 13-án, a Philadelphia Eagles elleni előszezon mérkőzésen Edelman 75 yardot visszahordott egy puntot, és bekerült a csapatba a korábbi Eagles wide receiver Greg Lewis helyett, akiért a Patriots egy ötödik körös draftjogot adott le 2009-ben.

Edelman bokasérülés miatt kihagyta a Patriots 1. heti mérkőzését a Buffalo Bills ellen, de pályafutása első kezdőjátékosa volt a Patriots 16-9-es vereségén a 2. héten a New York Jets ellen, ami egyben az első mérkőzés volt, amit Wes Welker kihagyott, mióta 2007-ben Patriot lett. Edelman nyolc elkapással 98 yarddal vezette az összes elkapót, és 38 yardot tett hozzá két kickoff-visszatérítéssel és 2 yardot egy punt-visszatérítéssel, ami összesen 138 all-urpose yardot jelentett.

Edelman eltörte a karját a Patriots 59-0-s Tennessee Titans elleni meccsén, és nem kísérte el a Patriotsot a Tampa Bay Buccaneers elleni londoni kirándulásra. Sérülése idején Edelman 21 elkapással vezette az újoncok listáját. A Patriots 10. heti, Indianapolis Colts elleni meccsével tért vissza, ahol Brady 9 yardos fogadásával megszerezte első hivatalos NFL touchdownját.

Amikor Welker a Houston Texans ellen két térdszalagszakadása után a szezonra kiesett, Edelmant ismét Welker szerepének betöltésére hívták; Edelman a neki dobott 15 passzból 10-et elkapott 103 yardért, ami az első 100 yardos meccse volt NFL-karrierje során. Az alapszakaszt 37 elkapással, 359 yarddal és egy touchdownnal zárta. Emellett hat punt-visszahordást, valamint 11 kickoff-visszahordást is végrehajtott, összesen 17 visszahordással 304 yardot szerzett.

A Patriots Wild Card Round playoff-vereségében a Baltimore Ravens ellen Edelman hat passzt fogott el Bradytől 44 yardért, köztük a Patriots mindkét touchdownját. Edelman lett az első újonc, aki két elkapó touchdownt szerzett egy posztszezonbeli mérkőzésen azóta, hogy David Sloan ezt megtette a Detroit Lionsban az 1995-ös szezonban.

2010-es szezonSzerkesztés

A 2010-es szezonban Edelman játékideje csökkent; 15 mérkőzésen keresztül négy elkapása volt 14 yardért. A 17. héten a Miami Dolphins elleni mérkőzésen, amikor Welker, Deion Branch és Aaron Hernandez nem volt aktív, Edelman három elkapással 72 yardot és egy 94 yardos punt return touchdownt szerzett. Ez volt az első punt return touchdown egy Patriots játékostól azóta, hogy Troy Brown a 2001-es szezon 17. hetében a Carolina Panthers ellen visszahozott egyet, és a Patriots franchise történetének leghosszabb punt returnje, amely Mike Haynes 1976-os 89 yardos returnjét múlta felül.

Edelman franchise-rekordot állított fel azzal, hogy átlagosan 15,3 yardot tett meg returnként, ami a második volt a ligában a Bears játékosa, Devin Hester után. A 2010-es szezonban Edelman 15 mérkőzésen lépett pályára, hét elkapással 86 yardot szerzett, és 21 punt-visszatérési lehetőségből 321 return yardot tett meg. A New York Jets elleni divíziós fordulóban Edelman 12 yardos elkapást szerzett a 28-21-es vereség alkalmával.

2011-es szezon: Első Super Bowl szereplésSzerkesztés

A 2011-es szezonban Edelmant elsősorban kick és punt returnerként használták. A Patriots 10. heti, New York Jets elleni mérkőzésén a Patriots secondary sérülései miatt a negyedik negyedben defensive backként vetették be; első tacklejét szerezte a védelemben azzal, hogy megállította a futó LaDainian Tomlinsont egy olyan játékban, amelyben Tomlinson megsérült a térde.

A Patriots 11. heti, Monday Night Football mérkőzésén a Kansas City Chiefs elleni mérkőzésen védekező backként játszott nickel és dime helyzetekben. Egy puntot is visszahozott 72 yardon keresztül egy touchdownért, amivel megszerezte első AFC Special Teams Player of the Week díját. A 12. héten jelölték az NFL “Legkeményebben dolgozó embere” díjra a Philadelphia Eagles elleni 12. heti teljesítményéért, amelyben egy nyílt pályás tackle-t hajtott végre Vince Youngon, hogy megakadályozza a touchdownt. A 2011-es szezonban Edelman 13 mérkőzésen játszott, négy elkapást 34 yardért és 584 return yardot 40 kickoff- és punt-visszatérítéssel.

A 2012. január 22-én, a Baltimore Ravens elleni AFC Championshipben Edelman 67 támadásból 27 alkalommal játszott wide receiverként, elkapott egy passzt, amely egy harmadik kísérletet váltott, és 73 védekezésből 27 alkalommal cornerbackként, gyakran fedezte a Ravens Anquan Boldint; a Ravens utolsó drive-jában Edelman egy kényszerített fumble-t jegyzett. A Patriots megnyerte az AFC bajnokságot, de a Super Bowl XLVI-t elveszítette a New York Giants ellen. Edelman három kickoff returnje 73 nettó return yardot jelentett a mérkőzésen.

2012-es szezonSzerkesztés

Edelman snap-számát a 2012-es szezon első két mérkőzésén növelte, beleértve a 2. heti hazai vereséget az Arizona Cardinals ellen, ahol Wes Welker helyett kezdett. Miután a Patriots 3. heti, Baltimore Ravens elleni vereségében kézsérülést szenvedett, Edelman a következő három mérkőzésen inaktív volt. Ezután csak korlátozottan volt bevethető, egészen a Patriots 11. heti, Indianapolis Colts elleni rekordot jelentő győzelméig, amelyen karrierje egyik legjobb meccsét játszotta. Edelman öt passzt fogott 58 yardért és egy két yardos touchdownt, 47 yardot gyűjtött egyetlen futási kísérlettel egy fordított játékban, és két puntot visszahozott összesen 117 yardért. Ezek közül az első egy 68 yardos punt return volt, amivel Edelman három punt return touchdownt szerzett, amivel beállította a Patriots franchise rekordját. Edelman 105 yardos össztámadást és 222 all-purpose yardot ért el két touchdownnal.

Négy nappal később, Hálaadás napján Edelman újabb két touchdownt szerzett a Patriots New York Jets elleni győzelmének második negyedében, amelyben öt touchdownnal és 35 ponttal egy negyed alatt franchise-rekordot állítottak fel; visszaszerezte a Jets egy fumble-jét és 22 yarddal visszahozta azt egy kickoff return során, majd elkapott egy 56 yardos touchdown-passzt Tom Bradytől. Bár a harmadik negyed elején fejsérüléssel távozott, ő lett az első játékos az AFL-NFL egyesülése óta, aki egymást követő mérkőzéseken elkapott és visszahordott touchdownt is szerzett. December 2-án a Miami Dolphins elleni mérkőzésen Edelman eltörte a jobb lábát, és sérült tartalékba került. A szezon hátralévő részét kihagyta. Összességében 2012-ben Edelman kilenc mérkőzésen játszott, 21 elkapásból 235 yardot és 301 return yardot szerzett 20 kickoff-punt kombinált return lehetőséggel.

2013-as szezonSzerkesztés

Edelman a Miami Dolphins ellen játszik 2013-ban

Edelman 2013 januárjában

Edelman a 2012-es szezon után szabadügynök lett. Egyéves szerződéssel 2013. április 10-én írt alá újra a New Englandhez.

A 2013-as szezonnyitón Edelman szerezte a New England mindkét touchdownját a Buffalo Bills elleni 23-21-es győzelem alkalmával. Emellett három punt returnje volt összesen 32 yardért, amivel karrierje során összesen 75 returnje volt 975 yardért. Edelman lett az NFL eddigi legjobb punt return átlaga karrierje során, 13,0 yard per return, amivel megelőzte a korábbi Chicago Bear George McAfee 12,8 yardos átlagát, bár az ő átlaga nem sokkal később 12,8 alá csökkent.

Edelman 11 kísérletből kilenc elkapást 110 yardot és két touchdownt ért el a 12. heti történelmi visszatérő győzelemben a Denver Broncos otthonában; a Patriots leküzdötte a félidei 24 pontos hátrányt, 31 megválaszolatlan pontot szerzett, és a hosszabbítás utolsó perceiben rúgta a győztes mezőnygólt. Edelman felülmúlta a Denver tripla sztár wide receivereit együttvéve. A 17. héten Edelman lett a Patriots harmadik olyan játékosa a csapat történetében, aki egy szezonban 100 passz felett elkapott, amikor a Patriots 34-20-ra győzött a Buffalo Bills ellen a második divíziós mérkőzésen. A 2013-as év Edelman számára egy áttörő szezon lett, mivel mind a 16 mérkőzésen játszott, 105 elkapást hajtott végre 1056 elkapott yardért és 35 punt return lehetőséget 374 yardért. A Patriots megnyerte az AFC Eastet, és a divíziós körben az Indianapolis Colts-szal találkozott. A 43-22-es győzelem során hat elkapása volt 84 elkapott yarddal. A Denver Broncos elleni AFC-bajnokságban a 26-16-os vereség során 10 elkapása volt 89 elkapott yardért.

Edelman a 2013-as szezon után szabadügynök lett. 2014. március 15-én újra aláírt a Patriotshoz egy négyéves szerződést 17 millió dollárért.

2014-es szezon: Első Super Bowl-győzelmeSzerkesztés

Edelman 2014-ben 14 mérkőzésen kezdett a Patriotsban. Volt 92 elkapása 972 elkapott yardért, valamint négy touchdownt ért el. A 9. héten a Denver Broncos elleni mérkőzésen Edelman egy puntot 84 yarddal visszahozott, ami karrierje negyedik visszahozott touchdownja volt, ezzel megelőzte Troy Brownt a Patriots történetének legtöbb punt-visszahozott touchdownja tekintetében. A 14. héten a San Diego Chargers elleni mérkőzésen Edelman elkapott egy passzt Tom Bradytől, majd két szerelést áttörve 69 yardot futott egy touchdownért; ez volt a mérkőzés utolsó touchdownja, amely a Patriots 23-14-es győzelméhez vezetett.

A Patriots megnyerte az AFC Eastet és visszatért a rájátszásba. Edelman első NFL-es touchdown-passzát első NFL-es passzkísérleténél jegyezte a Patriots Baltimore Ravens elleni divíziós fordulóbeli mérkőzésén. Miután Bradytől kapott egy oldalirányú passzt, Edelman előre passzolt Danny Amendolának, aki 51 yardos touchdownt szerzett, és ezzel 28-28-ra egyenlített. A Pro-Football-Reference.com szerint ez a passz volt a leghosszabb touchdown-passz, amelyet nem quarterback játékos dobott az NFL rájátszás történetében, és Edelman egyike annak a hat NFL-játékosnak, akiknek tökéletes, 158,3-as postseason passer ratingje van. Az Indianapolis Colts elleni AFC-bajnokságban kilenc elkapással 98 elkapott yardot szerzett a 45-7-es győzelem során.

A Seattle Seahawks elleni Super Bowl XLIX-ben Edelman kilenc elkapással 109 yarddal vezette az elkapók yardszámát (csapattársa, Shane Vereen 11 elkapást szerzett). A negyedik negyedben 2:02 perccel a vége előtt elért touchdown-recepciója – az egyetlen touchdown-recepciója az utószezonban – jelentette a meccs utolsó gólját, amivel a Patriots 28-24-re vezetett. Az utószezon egészét tekintve Edelman vezette az összes elkapót mind elkapásokban (26), mind elkapott yardokban (281).

2015-ös szezonSzerkesztés

Szeptember 10-én Edelman kezdett a Patriotsban a Pittsburgh Steelers elleni szezonnyitó mérkőzésen a Thursday Night Footballban. Ő vezette a Patriotsot yardokban és elkapásokban, 11 elkapást jegyzett 97 yardért, a 28-21-es győzelem során. A Patriots szezon második mérkőzésén, a Buffalo Bills ellen Edelman 11 elkapást szerzett, amivel karrierje során először fordult elő, hogy back-to-back mérkőzésen legalább 10 elkapást ért el. Edelman ezután az 5. héten a Dallas Cowboys ellen öt célponton négy passzt fogott 120 yardért.

A november 15-i New York Giants elleni mérkőzésen Edelman bal lábfejének ötödik lábközépcsontja sérülést szenvedett, ami miatt 2015. november 16-án lábműtéten kellett átesnie. Várható volt, hogy hat-nyolc hét múlva, a rájátszásra időben visszatérhet a pályára, bár ez a felépülési folyamat függvénye volt. Edelman kilenc mérkőzésen keresztül 61 elkapást végzett 692 yardért és hét touchdownt szerzett. Edelman a Kansas City Chiefs elleni divíziós fordulóra tért vissza. Edelman 10 elkapással és 100 yarddal járult hozzá ahhoz, hogy a Patriots 27-20-ra legyőzze a Chiefst, és sorozatban ötödik alkalommal jusson be az AFC bajnoki mérkőzésre. Az AFC Championshipben Edelman 7 elkapással 53 yardot szerzett, de a Patriots 20-18-ra kikapott a Denver Broncos ellen. A 2015-ös erőfeszítéseiért Edelman a 87. helyet kapta az NFL Top 100 Players of 2016 listáján.

2016-os szezon: Második Super Bowl bajnokságSzerkesztés

2016. szeptember 15-én Edelmant 26 309 dolláros pénzbüntetéssel sújtották egy védtelen játékost ért ütésért, amikor a linebacker Deone Bucannon-t sisakkal ütötte meg. A 13. héten, a Los Angeles Rams ellen nyolc elkapása volt 101 yardért a 26-10-es győzelem során. A 17. héten Edelman egy blokkot kapott az újonc wide receiver Michael Floydtól egy elkapásnál és futásnál, ami egy 77 yardos touchdownhoz vezetett a Miami Dolphins elleni 35-14-es győzelem során. A mérkőzést nyolc elkapással és 151 yarddal zárta, amivel a hét AFC támadójátékosa lett. Ő lett az első Patriots wide receiver, aki 2007, Randy Moss óta megkapta ezt a díjat. A szezont 98 elkapással 1106 elkapott yarddal zárta, ami karrierje csúcsát jelentette. Edelmant 2017-es teljesítményéért társai a 71. helyre sorolták az NFL Top 100 Players of 2017 listáján.

A Patriots Houston Texans elleni divíziós fordulóbeli győzelmében Edelman elkapta 70. posztszezonbeli passzát, amivel megdöntötte Wes Welker Patriots franchise-rekordját. Edelman nyolc elkapást jegyzett 137 yardért a győzelem során, miközben a Patriots az NFL-rekordot jelentő hatodik egymást követő szezonban jutott be az AFC Championship Game-be. Az AFC Championshipben Edelman nyolc passzt fogott 118 yardért a Pittsburgh Steelers elleni 36-17-es győzelem alkalmával. A Patriots az NFL-rekordot jelentő kilencedik Super Bowl-szerepléséig jutott.

Az Atlanta Falcons elleni Super Bowl LI során Edelman öt elkapást hajtott végre 87 yardért. A csúcspont egy szokatlanul nehéz elkapás volt a negyedik negyedben, ahol a passzt először a cornerback Robert Alford billentette a levegőbe, és úgy tűnt, hogy nem teljes lesz, de Edelman és három védő (Alford, Ricardo Allen és Keanu Neal) rávetette magát a labdára, és miután az lepattant Alford lábáról, Edelman csak centikkel a föld felett érte el a labdát. A pályán elkapásnak minősítették, és Dan Quinn, a Falcons vezetőedzője ellenállt a kihívásnak. Az NFL Films “a Super Bowl történetének legnagyobb elkapásának” nevezte a játékot, amelyet a Sports Illustrated címlapjára is beválasztottak. Edelman elkapása egy történelmi visszatérést tartott fenn a Patriots számára, amely a harmadik negyed végén 28-3-as hátrányban volt a Falcons ellen, mielőtt hosszabbításban 34-28-ra nyert.

2017-es szezon: Sérülés miatt kihagyta a szezontSzerkesztés

2017. június 8-án Edelman kétéves, 11 millió dolláros szerződéshosszabbítást írt alá a Patriots-szal, amelyből 9 millió dollár garantált a 2019-es szezonig. Augusztus 25-én, a csapat harmadik, Detroit Lions elleni előszezon mérkőzésén Edelman elszakította elülső keresztszalagját (ACL), ami idő előtt véget vetett a 2017-es szezonjának. Sérült tartalékba helyezték 2017. szeptember 2-án. Edelman nélkül a Patriots 13-3-ra végzett és bejutott a Super Bowl LII-be. A Patriots 41-33-as vereséget szenvedett a Philadelphia Eagles ellen.

2018-as szezon: Super Bowl MVPEdit

2018 februárjában jelentették, hogy Edelman várhatóan a 2018-as edzőtáborban már játékra kész lesz. Június 7-én bejelentették, hogy Edelmant várhatóan négy mérkőzésre felfüggesztik a teljesítményfokozó szerek használatára vonatkozó szabályzat megsértése miatt. Június 26-án Edelman fellebbezett a felfüggesztés ellen; július 3-án elutasították a fellebbezését. Edelman kihagyta a szezon első négy mérkőzését, majd október 2-án aktiválták. A Thursday Night Footballban játszott az Indianapolis Colts ellen, ahol hét passzt fogott 57 yardért. A 8. héten, a Buffalo Bills ellen a Monday Night Footballban kilenc elkapása volt 104 yardért a győzelemhez. A 10. héten, a Tennessee Titans elleni vereség alkalmával ismét kilenc elkapást könyvelhetett el 104 yardért. December 29-én Edelmant 63 504 dolláros pénzbüntetéssel sújtották három személyi hiba miatt a 16. héten. A 2018-as szezont 74 elkapással, 850 elkapott yarddal és hat touchdownnal zárta. A Patriots 11-5-ös mérleggel végzett, és az AFC 2. helyét szerezte meg a rájátszásban.

A Los Angeles Chargers elleni divíziós fordulóban kilenc elkapása volt 151 yardért a Patriots 41-28-as győzelmében. A Kansas City Chiefs elleni AFC-bajnokságban hét elkapása volt 96 yardért a 37-31-es hosszabbításos győzelemben. A Super Bowl LIII-ban, a Los Angeles Rams elleni 13-3-as győzelem során Edelman 12 célponton 10 passzt fogott el 141 yardért, amiért a legértékesebb játékosnak (MVP) választották. Ő lett az első wide receiver, aki a Super Bowl MVP-je lett Santonio Holmes 2009-es Super Bowl XLIII óta. Az utószezont 26 elkapással és 388 yarddal zárta, ami elég magas ahhoz, hogy minden idők második helyére lépjen a rájátszásbeli elkapások és elkapott yardok tekintetében Jerry Rice mögött. Edelman az első zsidó futballista, akit Super Bowl MVP-nek választottak.

Edelman MVP-díját kritika érte, mivel ugyanabban a szezonban kapta, amikor felfüggesztették egy meg nem határozott teljesítményfokozó szer használata miatt, bár egyes cikkek megjegyezték, hogy a kritika nagy része a baseball-íróktól érkezett. Az NFL megtiltja, hogy a PED-használat miatt felfüggesztett játékosok átvegyék a liga vagy az NFL Játékosok Szövetsége által odaítélt díjakat. Egy Super Bowl utáni interjúban Edelman bocsánatot kért, mondván: “Ez soha többé nem fordul elő.”

A 2018-as rájátszásban nyújtott teljesítménye is vitát váltott ki arról, hogy a Hírességek Csarnokába való bekerülésének esélyes jelöltjének kell-e tekinteni, annak ellenére, hogy viszonylag kevés az alapszakaszbeli produkciója.

2019-es szezonSzerkesztés

Edelman a Washington Redskins elleni mérkőzésen

2019. május 21-én Edelman kétéves, 18 millió dolláros szerződéshosszabbítást írt alá a Patriots-szal, 12 millió dollár garantált összeggel, ami a 2021-es szezonig szerződésben tartja őt. A Pittsburgh Steelers elleni 1. héten Edelman hat passzt fogott 83 yardért és egy passzt dobott 32 yardért a 33-3-as győzelem során. A 3. héten a New York Jets ellen Edelman hét passzt fogott 62 yardért és a szezon első elkapott touchdownját a 30-14-es győzelem alkalmával. A második negyedben azonban bordasérülést szenvedett, ami miatt ki kellett állnia a játékból. Edelman az 5. héten a Washington Redskins ellen felépült a sérüléséből; nyolc elkapása volt 110 yardért és egy touchdownért; ő lett az első Patriot, aki az egész szezonban legalább 100 yardot szerzett. A 6. héten a New York Giants ellen Edelman kilenc elkapást jegyzett 113 yardért a 35-14-es győzelem során. A mérkőzésen Edelman megelőzte Stanley Morgant a Patriots történetének harmadik legtöbb elkapott labdáját. A 8. héten a Cleveland Browns ellen Edelman nyolc passzt fogott 78 yardért és két touchdownt ért el a 27-13-as győzelem során. A 11. héten a Philadelphia Eagles ellen Edelman öt passzt fogott 53 yardért, és egy 15 yardos touchdown-passzt adott Phillip Dorsett II-nek a 17-10-es győzelem alkalmával. A 13. héten a Houston Texans ellen a Sunday Night Footballban Edelman hat passzt fogott 106 yardért és egy touchdownt a 28-22-es vereség során. A 17. héten a Miami Dolphins ellen Edelman három passzt fogott 26 yardért a 27-24-es vereség során. A mérkőzésen Edelman elérte a 100 elkapást a szezonban. A 2019-es szezont 100 elkapással, 1117 elkapott yarddal és hat elkapott touchdownnal zárta. A Tennessee Titans elleni AFC Wild Card mérkőzésen Edelman három passzt fogott 30 yardért és kétszer futott 12 yardért és egy touchdownért a 20-13-as vereség során.

2020-as szezonSzerkesztés

A második héten a Seattle Seahawks ellen Edelman nyolc elkapással 179 elkapott yardot ért el karrierje csúcsán, miközben a Patriots szoros mérkőzésen 30-35-re kikapott az NBC Sunday Night Football műsorában. A 6. héten, a Denver Broncos ellen két passzt fejezett be a mérkőzésen trükkös játékkal a 18-12-es vereség során. 2020. október 31-én Edelman sérült tartalékba került, miután kisebb térdműtéten esett át. A csapat 2020. november 30-án a tartalék/COVID-19-es listára helyezte, majd december 10-én visszakerült a sérült tartalékba. 2020. december 16-án Edelmant kijelölték a sérült tartalékból való visszatérésre, ami 21 napos ablakot nyitott a Patriots számára, hogy aktiválja őt az aktív játékoskeretbe, de Bill Belichick vezetőedző 2021. január 1-jén bejelentette, hogy a szezon vége előtt nem fogják aktiválni.