Rekord Steph Curryho ve střelbě z poloviny hřiště může být nejlepší v historii

Od dob, kdy hrál na univerzitě v Davidsonu, až po účast ve finále NBA Steph Curry neustále prokazuje svou schopnost úžasně střílet. Ať už v tréninku nebo v zápasech, Curry ohromuje fanoušky svou střelbou z každé části hřiště – a to nejen v přední části hřiště. Curry má na svém kontě slušný podíl střel z poloviny hřiště.

Úspěšné střelecké pokusy z poloviny hřiště jsou vzácné a nepředvídatelné, ale vždy je vzrušující je sledovat. Podívejme se na historii střelby z poloviny hřiště v NBA a prozkoumejme, proč je jeden rekord ve střelbě z poloviny hřiště, který Curry vlastní, možná nejlepší v historii.

Rozměry basketbalového hřiště NBA

Hřiště NBA je 94 stop dlouhé a 50 stop široké. Čára pro trestné hody je 15 stop od koše, zatímco tříbodová čára je 23 stop a 9 stop od koše. Čára poloviny hřiště je 46 palců od obou košů – přímo v polovině vzdálenosti mezi oběma koši.

Vzdálenost čáry poloviny hřiště od koše znamená, že hráči se jen zřídka pokoušejí o střely zpoza ní. Jednak to nemá větší bodovou hodnotu než standardní střela za tři body. Je to také mnohem obtížnější. Střely z poloviny hřiště jsou obvykle vyhrazeny pro situace na konci zápasu (nebo na konci čtvrtiny), kdy má tým s míčem na střelu omezené množství času.

To, co dělá střelu z poloviny hřiště vzrušující, je zoufalství týmu, který se o ni pokouší. Je to střela s nepříznivou šancí.

Šance na provedení střely z poloviny hřiště

Každý týden během vysokoškolské basketbalové sezóny navštěvuje pořad College Gameday televizní stanice ESPN univerzitní kampus a moderuje jejich program živě z hřiště. Obvykle se ho účastní mnoho studentů a někteří z nich mají dokonce možnost vyhrát velké peníze.

Ve spolupráci s pojišťovnou State Farm Insurance dává ESPN studentům šanci trefit se z poloviny hřiště a získat velkou finanční odměnu. Dva studenti UVA se trefili v letech 2015 a 2016, a to navzdory zprávě ESPN, že šance na trefu do půlky hřiště je 1 ku 100. V roce 2016 se jim to podařilo.

Na úrovni NBA jsou zkrácené střely z poloviny hřiště běžné, ale ne často úspěšné. Baron Davis trefil nejdelší střelu v historii NBA, uvádí All About Basketball, 89metrový hod ze 17. února 2001. Nebylo to sice v zápase, ale Vince Carter vytvořil Guinnessův rekord v nejdelší střele trefené vsedě – 86 stop.

Mnoho hráčů se vyhýbá střelám delším než z poloviny hřiště kvůli tomu, co by to mohlo udělat s jejich procentem střelby. Kevin Durant to řekl pro Yahoo Sports: „Záleží na tom, co zrovna střílím z pole. Když mám v první čtvrtině skóre 4:4, nechám to být. Třetí čtvrtina, když mám třeba 10:16 nebo 10:17, tak to možná nechám být. Ale když mám třeba 8 z 19, tak to pustím a dribluji ještě jednu vteřinu.“

Proč je rekord Steph Curryho ve střelbě z poloviny hřiště možná nejlepší v historii

Curry vlastní rekord v počtu trefených střel z poloviny hřiště v kariéře – pět, včetně jedné v play-off. Svou poslední střelu z poloviny hřiště trefil v březnu 2019. Do té doby se o rekord kariéry dělil se Zachem Randolphem, který měl na kontě čtyři.

Důvod, proč je Curryho rekord tak působivý? Střely z poloviny hřiště jsou extrémně nízkoprocentní střely. Hráči se o ně pokoušejí téměř každý zápas, když vyprší čtvrtina nebo poločas, a málokdy se trefí. Dokonce ani sám Curry při většině z nich není příliš úspěšný. Například v sezoně 2016-17 činila jeho úspěšnost střelby zpoza půlící čáry 0,067 procenta. To znamená, že jich bere hodně bez ohledu na to, co to udělá s jeho statistikami.

Pointa? Curryho rekord vyniká tím, že ho zpochybní jen málo hráčů. Pravděpodobně ještě nějakou dobu zůstane králem střelby z poloviny hřiště.

Sledujte další novinky ze Sportscastingu na naší facebookové stránce.