ESPN.com – HIGHSCHOOL – Top 10 Cross Country Performers

Dathan Ritzenhein – Rockford High (Mich.)
Surpriză, surpriză. Cel mai bun alergător de băieți din țară a realizat cel mai rapid timp de 5 km din acest an, pe 9 septembrie, la Bath Invitational din Bath, Mich. Seniorul a câștigat cursa cu un timp de 14:44, îmbunătățindu-și propriul său record național de 14:58, stabilit pe 26 august. Locul întâi al lui Ritzenhein a condus, de asemenea, echipa sa la victorie în cursa Diviziei I.

Kalin Toedebusch – Rockford High (Mich.)
Ce anume pun în apă acolo sus în Rockford? În timp ce Ritzenhein a dominat partea de băieți a Bath Invitational din 9 septembrie, coechipiera Kalin Toedebusch a ocupat primul loc în cursa fetelor cu un timp de 18:09. Mai mult, Lindsey Blaisdell de la Rockford a terminat imediat după Toedebusch, cu 18:11. Timpul lui Toedebusch a fost cel mai bun realizat de o alergătoare într-o cursă de 5 km în acest sezon.

Alan Webb – South Lakes High (Va.)

Alan Webb de la South Lakes High (Va.) a realizat cel mai rapid timp de trei mile din acest sezon.

Pentru a nu fi întrecut de Ritzenhein, Webb a reușit o performanță spectaculoasă pe 6 septembrie la Monroe Parker Invitational de la Burke Lake Park din Virginia. Webb a alergat cea mai rapidă cursă de trei mile din acest an la nivel național, cu un timp de 14:25 pe primul loc, care a fost, de asemenea, un record al traseului. Webb, un senior, pare să fie din nou sănătos după ce sezonul în aer liber a fost închis în iunie.

Kelly Swain – Lake Braddock High (Va.)
La fel cum Bath Invitational din Michigan a pregătit terenul pentru cei mai rapizi timpi la 5 km din acest an, Monroe Parker Invitational din Virginia din 6 septembrie a fost gazda celor mai buni timpi de trei mile din țară. Swain, student în anul doi la Lake Braddock, a alergat un timp de trei mile de 17:55 pentru a ocupa primul loc la Monroe Parker Invitational. Dacă numele Swain vă sună cunoscut, probabil că sunteți familiarizați cu sora ei mai mare, Erin, care a absolvit primăvara trecută după ce a concurat la Campionatele Naționale Foot Locker din decembrie.

Mike Swope – Winter Park High (Fla.)
Swope s-a năpustit pentru a ucide la Edgewater Invitational din Florida pe 9 septembrie, ocupând primul loc cu un timp de 15:04 la trei mile. Performanța seniorului este al cincilea cel mai rapid timp de trei mile din acest sezon și este și mai impresionant având în vedere că Swope a alergat pe o ploaie torențială.

Amber Steen – Newport Harbor High (Calif.)
Steen, senior, a spulberat concurența la Laguna Hills Invitational din California pe 9 septembrie, câștigând cursa cu un timp de trei mile de 17:58, al doilea cel mai bun din țară în acest an. Steen a terminat cu 46 de secunde în fața concurentului de pe locul doi.

Chandler Goodwin – Mountain View High (Utah)
Goodwin și-a respectat numele pe 9 septembrie: A fost bun și a câștigat. Seniorul a terminat pe primul loc la Oregon Trail Invitational din Oregon cu un timp de 3,1 mile de 15:53. Timpul lui Goodwin a fost la o secundă de recordul traseului.

Lauren Shaffer – West Allegheny High (Pa.)
Shaffer a profitat de temperaturile de 68 de grade pentru a câștiga Big Red Invitational din Pennsylvania pe 9 septembrie, cu un timp de 3,1 mile de 18:23. Shaffer a fost presată din greu de Jesi Christiansen de la Greenville High (Pa.), care a terminat a doua în 18:28.

Eddy Rodriguez – Christopher Columbus High (Fla.)
Rodriguez a câștigat Greentree Cross Country Invitational din Florida pe 9 septembrie, cu un timp de 15:43 pe trei mile. În ceea ce s-ar putea dovedi a fi cel mai bizar final de cursă din acest sezon, Rodriguez a câștigat când Alien Bosmenier de la Miami Springs High (Fla.) a judecat greșit linia de sosire cu mai puțin de 50 de metri înainte de final.

Jackie Pirtle – Francis Howell North High (Mo.)
Pirtle a câștigat Missouri Cross Country Challenge, care a avut loc pe 8 septembrie la Universitatea din Missouri, cu un timp de 18:39.20 la 5 km. Timpul seniorului a fost cu 44 de secunde mai rapid decât cel mai apropiat concurent și este al optulea cel mai rapid timp de 5K din națiune în acest sezon.