Clasamentul PGA Tour Power Rankings: Golf's top 10 jucători care se îndreaptă spre 2021

Acum că atât PGA Tour, cât și European Tour și-au încheiat calendarul pentru 2020, este timpul să analizăm ce jucători se află în vârful sportului pe măsură ce se apropie noul an.

Luând în considerare victoriile, consistența și statisticile privind loviturile câștigate, iată care sunt cei mai buni 10 jucători de golf de la theScore care se îndreaptă spre 2021.

Patrick Cantlay

Cantlay a fost liniștit de la reluarea PGA Tour, dar a venit în forță pe măsură ce anul se apropia de sfârșit. A tras un 65 în runda finală pentru a fura Zozo Championship de la Justin Thomas și Jon Rahm, înregistrând prima sa victorie de la Memorialul din 2019 și revenind în top 10 în clasamentul mondial.

Patrick Reed

Reed și-a încununat anul 2020 cu o clasare pe locul 3 la DP World Tour Championship în cadrul unui lot puternic din circuitul european. El a adunat, de asemenea, șase rezultate în top 15 în precedentele sale opt participări în PGA Tour și se află pe locul nouă la numărul de lovituri câștigate: total în ultimele 100 de runde.

Xander Schauffele

Schauffele a avut de departe cel mai bun an 2020 dintre cei care nu au obținut o victorie oficială în circuit în acest an. El s-a clasat pe locul al doilea la lovituri câștigate: total pe rundă după reluarea din iunie, dar a plecat cu zero trofee. Cu toate acestea, el a înregistrat cel mai mic scor de 72 de găuri la Tour Championship pentru a termina pe locul doi în clasamentul FedEx Cup.

Tânărul de 27 de ani este unul de urmărit în 2021, în timp ce își caută primul său titlu major. Se simte ca și cum Schauffele este un factor în fiecare turneu major la care participă. El va câștiga în cele din urmă cel puțin unul, fie că va fi anul viitor sau nu.

Webb Simpson

Simpson a continuat să producă rezultate solide după ce a câștigat al doilea eveniment după pauză, inclusiv un loc 8 la U.S. Open și al doilea rezultat consecutiv în top 10 la Masters. De asemenea, a concurat la Wyndham Championship înainte de a se mulțumi cu un loc trei.

Să fie de departe cel mai scund jucător de pe această listă face ca poziția lui Simpson printre cei mai buni jucători din joc să fie cu atât mai impresionantă. Cât timp poate rămâne în topul jucătorilor de golf, pe măsură ce cei mai buni jucători continuă să lovească mai departe, va fi de urmărit în următorii ani.

Collin Morikawa

Ce an pentru Morikawa. Jucătorul de 23 de ani a trecut de pe locul 65 în lume pe locul 7 datorită a două victorii stelare, inclusiv prima sa coroană majoră la PGA Championship în august.

Dar jocul său din ultimele luni a lăsat mult de dorit. Morikawa a ratat în mod necaracteristic două tururi consecutive, apoi s-a clasat în afara top 40 în ultimele sale două starturi. Acestea fiind spuse, anul 2020 a pus ștacheta extrem de sus pentru așteptările sale anuale în continuare.

Rory McIlroy

Spuneți ce vreți despre performanțele lui McIlroy la revenirea în PGA Tour, dar ultimele sale luni au fost ceea ce am ajuns să așteptăm de la nord-irlandezul, chiar dacă nu a câștigat.

McIlroy s-a clasat pe locul T-8 la U.S. Open și și-a revenit după o rundă de deschidere slabă la Masters pentru a ajunge pe locul T-5. Desigur, el nu caută să adauge mai multe rezultate de top 10 în CV-ul său, dar forma de la sfârșitul anului sugerează că va ieși la rampă în 2021.

Jon Rahm

Rahm va încheia anul pe locul 2 în lume, dar pe locul 4 în clasamentul nostru de putere, pur și simplu pentru că nu a dat randament în cele două turnee majore ale anului. Sigur, a terminat la egalitate pe locul șapte la Masters, dar faptul că a terminat cu 72-71 în weekendul în care Augusta a jucat cât se poate de ușor, a fost dezamăgitor din partea celui care speră la o jachetă verde.

Cu toate acestea, Rahm a avut un an grozav cu două victorii impresionante la Memorial și la Campionatul BMW pe un dificil Olympia Fields. Se așteaptă ca el să facă următorul pas în cariera sa și să obțină primul său titlu major în 2021.

Justin Thomas

Thomas ar fi putut obține cu ușurință al doilea loc, dar lipsa victoriilor de marcă pentru a încheia anul și incapacitatea sa de a pune presiune asupra lui Dustin Johnson în ultimele două zile de la Masters îl rețin.

A avut totuși un an 2020 grozav, cu două victorii, și ar trebui să reproducă acest succes în 2021, dar îndrăznim să spunem că presiunea este mare pentru ca jucătorul de 27 de ani să câștige al doilea său turneu major anul viitor? Dacă nu reușește să facă acest lucru, se va apropia rapid de seceta lui McIlroy, fără niciun titlu major în cei patru ani de vârf ai carierei sale.

Bryson DeChambeau

În timp ce Masters-ul lui DeChambeau nu a decurs conform planului, nu uitați că el a dovedit că transformarea sa fizică a meritat, dând ocolul la U.S. Open.

Cum își va începe DeChambeau campania din 2021 va fi revelator. Unele succese timpurii i-ar putea ajuta încrederea să crească și să pregătească terenul pentru un an masiv. Dar dacă se poticnește de la porți, să nu fiți surprinși dacă cel mai puternic jucător de golf se întoarce la planșa de desen și petrece mai mult timp jucând cu jocul său decât să concureze.

Dustin Johnson

Aceasta a fost o chestie de la sine înțeleasă. Johnson și-a încununat anul senzațional, cucerind prima sa jachetă verde și al doilea titlu major cu o victorie confortabilă la cinci lovituri la Augusta National. Victoria de la Masters a încheiat, de asemenea, finalul fulminant al anului 2020, în care a câștigat de patru ori în 11 starturi, inclusiv un titlu FedEx Cup, și a terminat în primele trei locuri în șapte ocazii.

„Acea porțiune de golf va rămâne, probabil, ca una dintre cele mai bune poate șase luni pe care le-am văzut de mult timp”, a spus Brooks Koepka despre Johnson.

Va fi interesant de văzut dacă cel mai bine clasat jucător din lume își poate continua forma incredibilă în noul an și își poate oferi o șansă de a-și apăra jacheta verde în aprilie.

Cele cinci următoare: Tyrrell Hatton, Koepka, Harris English, Viktor Hovland, Daniel Berger