Când a câștigat Franța Cupa Mondială, cum a ajuns în finala din 2018 și care este palmaresul său la acest turneu?

FRANȚA se va confrunta cu Croația în finala Cupei Mondiale – dar a mai ajuns până la capăt până acum?

Vă prezentăm detalii despre câte Cupe Mondiale a câștigat Franța, pe cine a învins în finala din acest an și rezultatele sale la fiecare Cupă Mondială.

AP:Associated Press

Franța a câștigat singura sa Cupă Mondială în 1998

Franța a mai câștigat o Cupă Mondială?

Franța a câștigat prima și singura sa Cupă Mondială în 1998, pe teren propriu.

O dublă a lui Zinedine Zidane i-a ajutat pe gazde să câștige cu 3-0 împotriva unei echipe a Braziliei care intrase în finală ca și campioană în exercițiu.

Viitorul manager al lui Real Madrid a marcat două lovituri de cap în prima repriză, înainte ca Emmanuel Petit, pe atunci de la Arsenal, să înscrie o a treia în minutul 93.

Pregătirea meciului a fost dominată de forma fizică a lui Ronaldo, care ar fi suferit o criză în noaptea dinaintea meciului și a fost exclus înainte de a fi dramatic selecționat.

EPA

Zidane a ajutat gazdele să se impună cu 3-0 în finala cu Brazilia

Cum a ajuns Franța în finala Cupei Mondiale 2018?

Drumul Franței spre finală

• Franța 2-1 Australia (Grupa)
  • Franța 1-0 Peru (Grupa)
  • Franța 0-0 Danemarca (Grupa)
  • Franța 4-3 Argentina (optimi de finală)
  • Franța 2-0 Uruguay (sferturi de finală)
  • Franța 1-0 Belgia (semifinală)

Cum arată istoricul lor de când au câștigat?

De la câștigarea Cupei Mondiale în 1998, Franța nu a avut prea mult noroc în cea mai mare competiție din lume – până acum.

În 2002, au fost eliminați în faza grupelor, după ce au pierdut senzațional meciul de deschidere al turneului în fața Senegalului.

În 2006 au terminat pe locul doi, pierzând finala în fața Italiei la penalty-uri, Zidane fiind eliminat pentru o lovitură de cap asupra lui Marco Matterazzi, iar David Trezeguet ratând penalty-ul decisiv.

În 2010 au terminat pe locul 29 la general, după ce au fost eliminați în faza grupelor și nu au reușit să câștige niciun meci.

În 2014 au ajuns în sferturile de finală, dar au pierdut cu 1-0 în fața viitoarei câștigătoare, Germania.

Pagăm pentru poveștile voastre! Aveți o poveste pentru echipa de știri a The Sun Online? Trimiteți-ne un e-mail la [email protected] sau sunați la 0207 782 4368. Ne puteți contacta prin WhatsApp la 07810 791 502. Plătim și pentru videoclipuri. Faceți clic aici pentru a le încărca pe ale dumneavoastră.